Blog

Jakie stoły sprawdzą się w jadalni?

stół do jadalni

Jadalnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu czy mieszkaniu. Jej podstawowa funkcja jest oczywiście praktyczna – jadalnia jest wydzieloną przestrzenią, w której spożywa się posiłki. Na tym jednak nie kończy się rola tego pomieszczenia. Pełni ono bowiem jeszcze funkcję towarzyską. To właśnie w jadalni dochodzi codziennie do spotkań członków rodziny. Osoby, które w ciągu dnia zajęte są wypełnianiem rozmaitych obowiązków, schodzą się do jadalni po to, aby opowiedzieć o swoich doświadczeniach i pobyć z bliskimi. Ze względu na tę szczególną funkcję ważne jest, aby jadalnia była niezwykle dobrze urządzona. Często jest ona bowiem najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem w mieszkaniu czy w domu. To właśnie w jadalni przyjmuje się gości i urządza się domowe imprezy.

Na wystrój jadalni składa się wiele elementów. Stanowi o nim zarówno sposób, w jaki pomalowane są ściany, jak i rodzaj dobranych dekoracji. Nie można jednak zapominać również o meblach. To właśnie one w dużej mierze nadają jadalni jej charakter. Krzesła czy kredens oprócz tego, że mają funkcje użytkowe, wypełniają przestrzeń i podkreślają jej estetykę. Przede wszystkim nie można jednak zapominać o stole. Jest to bowiem kluczowy element całego wnętrza. To właśnie przy nim spożywa się posiłki i prowadzi konwersacje. To na znajdującym się w jadalni stole stają półmiski z potrawami i dzbanki z napojami. Ważne jest więc, aby stół dobrze spełniał swoje funkcje. W tym celu musi być zarówno estetyczny, jak i praktyczny.

Odmiany stołów do jadalni

Estetyka i praktyka nie zawsze idą ze sobą w parze. Niemniej jednak warto dążyć do tego, aby szukać rozwiązań, które pozwalają łączyć te dwa aspekty. Wybierając stół do jadalni, trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników wiążących się z zakupem tego mebla. Chodzi tu zarówno o rozmiar, jak i o kształt czy materiał. Jeśli idzie o wielkość stołu, to oczywiście musi być ona dopasowana do pomieszczenia. Naturalnie większy stół jest zawsze praktyczniejszy niż mniejszy. Jednak wstawianie wielkiego mebla do skromnej jadalni nie będzie dobrym rozwiązaniem. Stół przytłoczy wtedy miejsce swoją obecnością i nie pozostawi miejsca na swobodne ruchy.

Kwestia kształtu stołu zależy w zasadzie wyłącznie od preferencji użytkownika. Dzięki dużej różnorodności na rynku mebli można wybierać między modelami prostokątnymi i owalnymi, a także kwadratowymi czy okrągłymi. Obłe meble są w stanie lepiej się sprawdzić, kiedy mamy dzieci. Nie istnieje bowiem z nimi zagrożenie, że ktoś uderzy się o kant stołu. Przy prostokątnym meblu jest jednak łatwiej usadzić gości i sięgać po potrawy.

Osobną sprawą jest wybór materiału, z którego ma być wykonany stół. W tym zakresie jedną z najpopularniejszych opcji jest drewno. Sprawdza się ono zarówno we wnętrzach, które urządzone są w minimalistycznym stylu, jak i w przestrzeniach, które mają bardziej okazały charakter. Do tych pierwszych świetnie nada się mebel z jasnego drewna, na przykład sosnowego. Drugie skorzystają z kolei na obecności ciężkiego, dębowego stołu. Drewno nie jest jednak naturalnie jedynym materiałem, z którego da się wykonywać stoły do jadalni. W industrialnych wnętrzach świetnie sprawdzą się na przykład stoły, których płyta wykonana jest ze szkła. To co prawda nieco ekstrawaganckie rozwiązanie, ale to właśnie tego typu niecodzienna aranżacja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie można również zapominać, że płyta – czy to drewniana, czy szklana – nie jest jedynym elementem stołu. Do wykonania pozostałych części tego mebla używa się rozmaitych materiałów, między innymi metalowych. Zaś jeśli chodzi o drewnianą płytę, to dobrym pomysłem jest wykonanie laminowania. Dzięki niemu stół staje się bardziej odporny.