Blog

Jaki wybrać stół do nowoczesnego wnętrza?

stół

Nowoczesny styl charakteryzuje się bezpretensjonalną, skromną, często minimalistyczną estetyką. Meble wpisujące się w tę specyfikę łatwo wkomponują się w zróżnicowane wnętrza oraz znajdujące się w nich dekoracje. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając stół do progresywnego mieszkania? Jakie materiały okażą się w tym przypadku najlepsze?

Estetyka i wytrzymałość

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu lub mieszkaniu. To właśnie w jego otoczeniu dochodzi do najczęstszych spotkań z innymi domownikami lub zaproszonymi osobami. Dlatego tak ważne jest, aby był to mebel nie tylko estetyczny, ale i wytrzymały. Wysokogatunkowe materiały oraz profesjonalne wykonanie zwiększą jego żywotność, a przy tym podniosą funkcjonalność stołu. W nowoczesnych wnętrzach szczególnie dobrze odnajdą się metalowo-drewniane połączenia. Odrobinę zimne i surowe; łączące chłodną estetyką z cieplejszą i domową barwą reprezentowaną przez drewno.

Stoły do jadalni bardzo często mają wykonane blaty z drewna i metalowe nogi (w białym lub czarnym kolorze). Scalenie dwóch materiałów pozwala uzyskać jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny efekt końcowy. Meble wykonane w taki sposób spodobają się przede wszystkim tym Klientom, którzy poszukują pewnej dozy minimalizmu, prostoty, a przy tym elegancji. Należy również zauważyć, że drewniano-metalowe stoły świetnie odnajdą się w wielu innych stylach aranżacyjnych (na przykład we wnętrzach: industrialnych, skandynawskich czy tych o charakterze loftowym). Do najpopularniejszych rodzajów stołów należą:

  • stoły drewniane,
  • stoły stalowe,
  • stoły z tworzywa,
  • stoły z laminatu,
  • stoły z blatem z kamienia,
  • stoły ze szklanym blatem.

Jaki kształt i rozmiar blatu wybrać?

Wielkość i kształt blatu mają ogromne znaczenie. Im więcej osób będzie regularnie korzystać ze stołu, tym ten powinien być większy, na tyle duży, aby można przy nim siedzieć swobodnie i naturalnie. Jednocześnie, nie warto sięgać od razu po największe rozmiary blatów, gdyż zbyt duży stół może przytłoczyć i zdominować pomieszczenie, w którym się znajduje. Obecnie rozkładane meble są standardem, dlatego znalezienie nowoczesnego modelu, który będziemy mogli złożyć i rozłożyć w zależności od aktualnych okoliczności, nie powinno być problemem. Kolejnym istotnym elementem jest wykończenie stołu. Może to być drewniany blat (to ponadczasowa stylistyka, która odnajdzie się w większości mieszkań) lub szklany blat (ta opcja polecana jest szczególnie do wykorzystania w mniejszych wnętrzach, którym szklany materiał nada lekkości). 

Stół z okrągłym blatem jest jednym z bardziej charakterystycznych i efektownych modeli. Jednak należy pamiętać, że taki mebel powinien stać na środku pokoju, a nie w jednym z jego narożników. Natomiast stół o owalnym kształcie i lekko zaokrąglonych bokach to wyśmienity wybór do wnętrz nowoczesnych. Unikatowa estetyka, a jednocześnie uniwersalny charakter pozwolą na swobodne manewrowanie ustawieniem stołu.