Blog

Jak wybrać idealny stolik kawowy?

stolik kawowy

Stolik kawowy to przykład mebla, bez którego trudno wyobrazić sobie salon. Jego obecność wpływa na organizację przestrzeni w pomieszczeniu, choć oczekujemy także funkcjonalności. Wybór stolika kawowego powinien być poprzedzony głębokim namysłem, zwłaszcza że nie bez znaczenia są też względy estetyczne.

W poszukiwaniu idealnego stolika kawowego

Przy stoliku kawowym zwykle przyjmujemy gości, a zatem tak jak reszta salonu wystroju odgrywa reprezentacyjną rolę. My sami spędzamy w salonie również dużo czasu. Wygodny fotel nieopodal stolika kawowego to ulubione miejsce relaksu. Tutaj chętnie spożywamy mniejszy posiłek, a nawet wykonujemy obowiązki zawodowe. Podczas poszukiwań idealnego stolika powinniśmy wybierać mebel, który sprosta tym oczekiwaniom.

Zacząć musimy przede wszystkim od określenia wymiarów. Ważna będzie więc wysokość mebla. Przyjmuje się, że powinna być zbliżona do wysokości siedziska sofy czy foteli. Dzięki temu w urządzeniu salonu zachowamy proporcje, ale też zadbamy o własny komfort. Zbyt niski stolik będzie zmuszał nas do pochylania się, a wysoki przesłoni telewizor albo widok na resztę pomieszczenia.

Kolejną sprawą są rozmiary blatu. W tym przypadku musimy liczyć się z uwarunkowaniami dostępnej przestrzeni. Nie będzie dobrze, jeśli mebel utrudni nam poruszanie się czy swobodne ustawienie nóg. Pamiętajmy też, że blat stolika powinien pomieścić bez problemu kilka filiżanek z talerzykami, cukiernicę i może tacę z ciastem. Odpowiednią ilość miejsca zapewniają stoliki kawowe w kształcie prostokąta, gdyż ich powierzchnię możemy równomiernie wykorzystać. Jeśli nasz salon odznacza się mniejszym metrażem, to warto wybrać model z półką pod blatem. Tym sposobem zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania podręcznych drobiazgów.

Stolik loftowy w salonie

Meble loftowe kojarzą się z nowoczesnością i otwartością na nowe koncepcje designerskie. Doskonale wpasowują się w trendy minimalistyczne, skandynawskie, ale też komponują się z aranżacjami w duchu klasyki. Ustawienie stolika kawowego w stylu loftowym to doskonała okazja, by do salonu zaprosić powiew nowoczesności.

W swych początkach meble loftowe określane jako industrialne powstawały z potrzeby chwili, gdy adaptowano do celów mieszkalnych przemysłowe przestrzenie wraz z ich dobytkiem pod postacią fabrycznego wyposażenia. Wówczas był to sposób na pozyskanie tanich, ale solidnych i funkcjonalnych mebli. Oferowane obecnie meble loftowe cieszą dopracowanym, bezpretensjonalnym wzornictwem, ale nadal gwarantują trwałość.

To samo możemy powiedzieć o naszych stolikach kawowych powstających z połączenia metalu z drewnem. Ich zaletą jest prosta, dość surowa forma doskonale komponująca się z większością wnętrz. Stolik kawowy to ważna cześć salonu, ale przecież sprawdzi się też w sypialni oraz w lokalach o charakterze biurowo-usługowym.

Minimalizm wykończenia stolika kawowego nie wprowadza dysonansu pomiędzy innymi elementami salonu niezależnie od ich kolorystyki, gdyż oferujemy stoliki loftowe nie tylko z czarnymi nogami, ale też z białymi. Co więcej, dzięki kilku dodatkom metalowym albo drewnianym możemy końcowy efekt wzmocnić, a na pewno unikniemy wrażenia przypadkowości. Jeśli obawiamy się zbyt surowego charakteru stolików loftowych, to zawsze możemy ich wizerunek złagodzić dzięki serwecie, świecznikowi czy innemu bibelotowi.

Atutem stolików loftowych jest także ich wytrzymałość. Stolik kawowy powinien się zawsze nienagannie prezentować, ale korzystamy z niego bardzo często, więc musi być odporny na zniszczenia. Drewniany blat stolika loftowego zniesie obciążenie, wysoką temperaturę napojów lub posiłków. Natomiast metalowe nogi nie ulegną obiciom lub zadrapaniom, o które nietrudno przy tak dużej częstotliwości użytkowania.

Meble loftowe to dzieła dalekie od masowej produkcji, ponieważ stanowią od zaprojektowania po wykonanie niezależny i oryginalny produkt. Dlatego dzięki stolikowi kawowemu na zamówienie zyskujemy trwały i niepowtarzalny przedmiot zgodny z naszymi potrzebami oraz upodobaniami.